SON DAKİKA

TurkeyTravelNews

Sanayi Tipi Fırın Nasıl Çalışır

Bu biyografi 04 Aralık 2022 - 22:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sanayi Tipi Fırın Nasıl Çalışır

Sanayi tipi fırın yani bir diğer adıyla endüstriyel fırınlar, en basit şekilde endüstriyel etkinliklerde kullanılan fırınlar olarak tanımlanabilmektedir. Fırınların içlerine yüklenen envanterleri ısıtması için gerekli işlemlerin sıcaklığına yükselten aynı zamanda bu sıcaklıkla istenilen sürenin tamamında aynı şekilde tutan ünitelere verilen isimlerdir.

Sanayi Tipi Fırınlarda Yapılabilecek Faaliyetler

Sanayi faaliyetleri çeşitli ve değişken olabilmektedirler.

Kireç İmalatı

Seramik Üretimi

Demir Çelik Sanayisi

Çimento Üretimi

Cam ergitme

Gibi faaliyetler sanayi tipi fırınlarda yapılabilmektedir. Bu faaliyetlerin hepsinde, üretim sürecinin bir kısmında sanayi tipi fırınlara ihtiyaç duyulmaktadır. Sanayi tipi fırınlar, endüstrinin sektörüne göre, pişirme, ergitme ya da ısıtma gibi işlemler görülmektedir. Sanayi tipi fırınların çalışma şekillerinde, kullanılan amaca göre birçok farklılık göstermektedirler.

Ergitme Fırınlarının Çalışma Sistemi

Kimyasal reaksiyonlar neticesinde içerisine konulan bileşenlerin değişebilme işlemine ergitme denilmektedir. Heterojen ya da homojen denge kuralları ile reaksiyon kinetiği bileşenlerin değişimi konusundadır. Fakat bazen, dolaylı olmayan şekilde uygulanan sıcaklık ve basınçla gereken kimyasal değişiklikler sağlanmaktadır. Ergitme işlemleri için kullanılan bir sanayi tipi fırında bu kanun ve kurallara bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Herhangi bir ergitme fırını, öncelikle oldukça yüksek sıcaklıklara yükselmek zorundadır. Çıktığı bu sıcaklıklar, çoğunlukla 400 ila 1600 °C arasında değişebilmektedir. Gereken endüstrinin sektörüne göre, çıkılan bu sıcaklıklar daha da artabilmektedir. 400 °C altına inen sıcaklıklardaki birimler ise fırın olarak değil ocak olarak adlandırılmaktadır. Bu yüksek sıcaklıklar, bileşim değişmeleri için gereken en önemli şartlardandır. Kısaca, metalin ısıtılması sonucunda erimesi örnek olarak verilmektedir.

Atmosfer ve Sıcaklık Kontrolünün Yapılması

Sanayi tipi fırınlar, enerji ihtiyaçlarını katı, sıvı ve gaz hâllerinde bulunan yakıtlardan elde edilerek istenilen sıcaklığa ulaşılmasını sağlamaktadır. Fakat önemli olan asıl nokta, istenilen sıcaklığın istenen süreç boyunca saklanması durumudur. Bu doğrultuda, refrakter envanterlerle inşa edilmektedirler. Yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve ısıyı içine çekmeden fırın içerisine geri şekilde yansıtan materyallere refrakter malzemeler denilmektedir. Bu malzemelere örnek olarak, refrakter tuğlalar gösterilebilmektedir. Bu nedenle ve kullanılan materyalin sahip olduğu özelliklerine göre, arzulanan hemen hemen tüm sıcaklığa çıkmak ve aynı zamanda bu ısıyı arzulanan süre boyunca tutabilmek mümkün olmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA