SON DAKİKA

TurkeyTravelNews

Kişisel Gelişim Nlp Nedir

Bu biyografi 04 Aralık 2022 - 23:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kişisel Gelişim Nlp Nedir

Dilbilimci Richard Bandler ve Matematikçi John Grinder yani kişisel gelişimciler tarafından uygulanan algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getiren akıma NLP denir. NLP kısacası tesadüfi olayların arkasında yatan duygusal süreçleri inceler. Ama bu süreç bir programlama çerçevesinde gerçekleşir. NLP’nin bizim ülkemizde açılımı Sinir Dili Programlaması’dır. Tüm algı yönetim problemlerini üstesinden gelecek bir uygulamadır.

NLP, kişisel yeti ya da becerilerini ortaya konmasında kullanılan bir yapıdır. Bu yapı son derece basit olup derhal uygulamaya konulacak çok etkili teknikler içeren bir şeydir. Bir başka ifadeyle Sibernetik, Psikoloji, Filoloji ve Nöroloji gibi bilimlerin etkisiyle ilerler. Öte taraftan bu teknikler eğitim, sağlık, aile, yönetim, satış ya da spor bilimlerinde çok çok başarılı bir biçimde kullanılmaktadır. Bireylerin sosyal çevrelerini algılama ve bunlara verilen karşı tepkimeler, iletişim şekilleri ya da davranış kalıpları NLP’nin arka planını oluşturur. Öte yandan bu önemli araştırmalar sonucunda elde edilen ve geliştirilen teknik ve yöntemler başarılı bir biçimde kullanılmaktadır.

NLP’nin Açılımı Nedir?

NLP yani üç ayrı kelimeden oluşan Neuro Linguistic Programming ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Linguistik – Dil

Dilin deneyim kazanma ve değişim süreçlerinden geçmesi Linguistic yapıya bağlıdır. Gelgelelim söz konusu olan dil yalnızca konuşma dili ile gösterilmez, aynı zamanda düşünce dili de devreye girer. Bir dil olmadan düşünceler ifade edilemezler. Linguistic ise dilin çevre ile olan bağını ve etkinliğini düzenler. Böylece çevre ile ve başkalarıyla iletişim kurulur.

NLP Nedir?

Beyin duyumuza NLP denir. Sinir sistemimizin temelini duyularımız oluşturur. Dünyayı ve evreni beş duyu organımızla algılarız. Ve bu algıladıklarımız işler ve beynimiz. Ve bu işlemi tekrardan algılar. İşte o zaman anlamlandırma dediğimiz tuhaf algı oluşur. İçinde bulunduğumuz evren ya da dünya her bir insan için farklı farklı anlamlar ifade eder. Farklı temsiller irdeler. Bu yüzden her türlü deneyim farklı bir şekilde algılanır. İşte NLP burada devreye girer. NLP beyine odaklanır. Gönderdiği düşünce sinyalleri ile olmayacak şeyleri de oldurma şansına sahiptir. NLP, hedeflerimizi, hayallerimizi gerçekleştirmek için büyük bir fırsattır. Kullanmayı bilmek ve farkına varmak yeterlidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA