SON DAKİKA

TurkeyTravelNews

İŞTE O KARAR

İŞTE O KARAR
Bu haber 18 Ağustos 2023 - 20:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MEB’den Tarihi Karar Geldi Her Şey Sil Baştan

MEB tarihi kararı duyurdu! Yeni dönem geliyor BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER yapıldı

MEB’den son dakika kararı. Tüm öğrencileri ilgilendiren flaş duyuru yapıldı. İşte detaylar…

MEB’den tüm öğrencileri ilgilendiren tarihi açıklama geldi. Yeni eğitim öğretim yılı yaklaşırken Milli Eğitim Bakanlığı, yepyeni kararla aldı. Özellikle öğrenciler bu yeni uygulamaları pek de sevinçle karşılamayacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala alınan tüm kararları tek tek açıkladı. Peki öğrencileri yeni eğitim yılında neler bekliyor? İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, deprem bölgesindeki eğitim-öğretim döneminin sorunsuz şekilde başlaması için alınan tedbirleri ve yeni uygulamaları açıkladı. Ankara’da gazetecilere verdiği demeçte Bakan Tekin, özetle şunları söyledi…

DEPREM BÖLGESİNDE SORUN YAŞANMAYACAK

Bakan Tekin, deprem bölgesindeki eğitim-öğretim döneminin sorunsuz bir şekilde başlaması için gerekli önlemleri aldıklarını belirtti. Bu kapsamda bölgede çalışan ve yeni atanan öğretmenlerin tamamının arandığını ve barınma ile diğer ihtiyaçlarının karşılandığını vurguladı.

YIKILAN VE KULLANILAMAZ DURUMDAKİ DERSLİKLER

Deprem sonucu yıkılan veya kullanılamaz hale gelen yaklaşık 11 bin derslik tespit edildiğini ifade eden Bakan Tekin, Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla yaklaşık 60 günde inşa edilebilen çelik yapılarla 400 derslik inşa edildiğini ve bu dersliklerin 1 Eylül tarihine kadar tamamlanarak eğitim-öğretime hazır hale getirileceğini açıkladı. Ayrıca, daha fazla çelik yapıyla toplamda 4 bin derslik yapımının planlandığını belirtti.

TELAFİ PROGRAMLARI VE ZORUNLU TELAFİ EĞİTİMİ

Bakan Tekin, yaz aylarında isteğe bağlı telafi programları düzenlediklerini ve öğrencilere istedikleri derslerde telafi imkânı sunduklarını açıkladı. Ancak, bölgedeki 11 ilde 11 Eylül tarihine kadar zorunlu bir telafi eğitim programının başlatılacağını ve öğrencilerin bu programa katılmasının zorunlu olacağını vurguladı.

DEPREMZEDELERE LGS YERLEŞTİRMELERİ VE AÇIK LİSE KONULARI

Bakan Tekin, depremzedelere LGS yerleştirmelerinde pozitif ayrımcılık yapıldığını ve bu öğrencilere kontenjan ayrıldığını belirtti. Ayrıca, LGS yerleştirmelerinin ardından bölgedeki öğrencilerin başka illerde pansiyonlu okullarda konaklamalı olarak eğitim alabileceklerini ifade etti. Ayrıca, 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrenciler arasında yaygınlaşan açık liseye kaymaların önlenmesi için önümüzdeki günlerde mevzuat değişiklikleri yapılacağını ve örgün eğitim çağındaki çocukların açık liseye kayıt yapmalarının istenmediğini belirtti.

SINIF TEKRARI VE DEVAMSIZLIK KONULARI

Bakan Tekin, liselerde sınıf tekrarının olmamasının ortaya çıkan sorunlara yol açtığını ve bu konuda yeni bir düzenleme yapacaklarını ifade etti. Ayrıca, devamsızlık konusunda da öğrencilere af ya da benzeri beklentilerin olmaması gerektiğini ve bu konuda ciddi olduklarını vurguladı.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SÜRECİ VE ÖZEL OKULLARA DENETİM

Öğretmen yetiştirme sürecini revize etmek istediklerini belirten Bakan Tekin, öğretmenlerin özlük hakları, sosyal statü ve itibar gibi konularda iyileştirmeler yapacaklarını açıkladı. Ayrıca, atanamayan öğretmenlerin istihdamını artırmak istediklerini ancak konunun siyasallaştırılmaması gerektiğini belirtti. Özel okullara yönelik olarak da ücretlere denetim getirileceğini ve denetimin dışına çıkan okullara cezai yaptırımlar uygulanacağını ifade etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA